Co pro nás politici dělají?

S úpornou pravidelností a někdy také nepravidelností se u nás stejně jako i v naprosté většině jiných zemí konají různé volby. Tu jsme vyzýváni, abychom si zvolili své obecní zastupitele, tu si máme vybrat vyšší a tu ještě vyšší politiky. A to proto, aby nám měl kdo vládnout, abychom si mohli někoho pochvalovat nebo naopak (a to daleko častěji) abychom měli na koho nadávat. Co vám mám vyprávět, že?

A tak někdy najdeme ve svých poštovních schránkách obálky s volebními lístky plnými tu známých a tu spíše zcela neznámých jmen kandidátů stran a jiných politických uskupení, o nichž jsme také nejednou třeba ani nic nezaslechli. Ale přesto bychom si je mohli vybrat.

Andrej Babiš

A my tak máme za úkol posoudit, kdo z těch, kteří se nám tu nabízejí, se nám nejvíce zamlouvá nebo nejméně nezamlouvá, pak se máme ve stanovený čas odebrat k volebním urnám a tam námi vybraný lísek v obálce anonymně vhodit do těchto uren. Aby to nakonec někdo spočítal a podle toho se stanovilo, kdo nám bude nadále vládnout. Kdo o nás bude adekvátně rozhodovat, a to na příslušně vysoké úrovni.

Vybíráme si tak komunální politiky stejně jako poslance a třeba prezidenta. Vybíráme si z kandidátů, kteří se na nás obvykle sladce usmívají, byť nám samotných pak po volbách spíše zmrzne úsměv na rtech, vybíráme si podle jejich slibů, které se prý vyplní, i když se, jak se nakonec ukazuje, často nevyplní.

Donald Trump

Taková už prostě politika je. Že kdo chce k moci, ten se nám snaží v předvolebním klání zalíbit, abychom mu byli po volbách třeba i naprosto volní.

A když je už někdo zvolen? Pak pracuje pro svůj lid. Tedy říká se to tak. Jenže víme my vůbec, co který z politiků pro naše blaho udělal? Víme i nevíme. Pokud nesledujeme zpravodajství, dozvíme se to až v následující volební kampani, kdy se nám tento pochlubí svými úspěchy a jeho oponenti se do něj dost možná pustí kvůli tomu, co nesplnil. A pokud sledujeme zpravodajství, dozvíme se jednou, jak je který politik dobrý, a jindy to, jak je hrozný. Podle toho, kdo takové zprávy píše a s jakým úmyslem. Protože nikdo není dokonalý.