Jak rozumět složení psích granulí

Jakožto majitelka 2 psů, dbám na to, aby se jim dostávalo vyvážené a kvalitní stravy. Ačkoli krmení metodou BARF je to nejlepší, co můžete svému pejskovi dopřát (pokud tomu rozumíte), dnes zkrátka není čas na to, vařit rodině a ještě psům.

Zhruba jednou za 14 dní psům uvařím a mají to na několik dní, zbytek dokrmuji granulemi. Pod psím vařením si můžete představit především maso, nejčastěji drůbeží, krůtí, hovězí, ryby a v menším množství vepřové. K tomu vařená zelenina, vejce, rýže, těstoviny, vločky, brambory.
hnědý pes

Složení granulí je o slovíčkaření, nejoblíbenější formulka výrobců: obsahuje x % masa a výrobků živočišného původu. Pokud toto na obalu uvidíte, hned je vraťte zpátky do regálu, složení musí být jasné a srozumitelné. Výrobce, který dělá kvalitní granule, nepotřebuje jejich ingredience nijak skrývat. Na prvním místě by mělo být maso nebo rýže. Naštěstí existuje zákon, který nařizuje, že obsažené suroviny musí být seřazeny od největšího obsahu po nejmenší. Pozor také na oblíbenou formulku: x % čerstvého masa, důležité je slovíčko čerstvého, jakmile jej usuší, je z toho zhruba třetina původní hmotnosti. Hledejte fráze typu sušené maso, masová moučka, kuřecí protein, rybí moučka, dehydratované kuře atd. Po té by měla následovat ideálně rýže, kukuřice, hrách, ovoce, zelenina, oleje, brambory. Pozor na množství často používané pšenice, pokud bude na prvním nebo druhém místě složení, vybrala bych jinou značku. Druhá půlka složení jsou přidané vitamíny, vláknina, minerály atd.

Doporučuji nepodceňovat určení, ať už dle velikosti plemene nebo stáří psa. Starší psi potřebují méně bílkovin, snáze stravitelné krmivo, oproti tomu aktivní mladí psi potřebují více bílkovin na energii. To samé můžeme říci o březích a kojících fenách či o kastrovaných psech.
Psí granule

Také se nedoporučuje často měnit druh granulí. Může se nám zdát, že se pejskovi stále stejné granule přejí, proto se má jejich strava zpestřovat vařeným masem a zeleninou. Při změně značky se může stát, že pejskovi bude chvíli trvat, než si jeho zažívání zvykne, což může být doprovázeno průjmy, ale i zácpou. Myslete na to, že kvalitní granule jsou prevence a investice do zdraví vašeho mazlíčka v pozdějším věku, která se Vám vrátí.