Oblečení na malý skútr

Zde nebude řeč o velkých silných mašinách. U těch je třeba již uvažovat o výbavě jako na velkou "dospělou" silniční motorku.
Malé skútry jsou vozítka na pohodu. Objevují se každé jaro jako houby po dešti. Slouží na cesty do obchodu i do práce. Stačí jen nasednout a jet. Na těch "pár metrů" se přece nebudeme oblékat jak na cestu k dalekému moři. Ze zákonné povinnosti řidiče musíme mít alespoň helmu a chráněné oči.
Takže – co já si jen vezmu na sebe?Skútr
 
Helma je základ. Integrální helma je sice možné řešení, ale je zbytečně velká. Otevřená je naopak to nejmenší minimum pro naši bezpečnost. Ideální je helma výklopná, která chrání i bradu. Nabízí snadné nošení jako otevřená, ale i ochranu při nepřízni počasí nebo při nehodě jako integrální. Výklopnou část helmy si řidič může sklopit a napít se nebo najíst bez jejího sejmutí.
Součástí helmy je sklopný plexisklový štít, který poskytuje ochranu očí. Součástí dobré helmy je i sklopná sluneční clona, jejímž sklopením se dosáhne stejného efektu jako nasazením slunečních brýlí.
A jedna důležitá věc – helma stárnutím ztrácí své vlastnosti. Má jen omezenou životnost.
 
Boty pevné a uzavřené, žádné sandály nebo žabky, i když k tomu pohodový posed řidiče svádí. Tuto radu lze ocenit za deště, nebo když bude nepojízdný stroj potřeba odtlačit. V mokrých žabkách ho ani nehodíte na stojan. A to ani nemluvím o možné nehodě.
 
Rukavice je dobré mít motorkářské. S chráněnými klouby prstů. Poslouží v případě nehody, ale i za nepřízně počasí. Prochladlé a mokré prsty nejsou pocitově nic moc.
 
Kalhoty z pevné látky nejsou jen proto, aby řidiče neofouklo. Není to rádoby frajeřinka. Pokud dojde k pádu a tělo letí pár metrů po zemi, je to jediná ochrana řidiče. Šortečky jsou sice efektní a sexy, ale sem opravdu nepatří.Helma
 
Bunda není jen pro případ náhlých mrazů a sněhových závějí. Dobrá motorkářská bunda má chrániče loktů, nepromokne a neprofoukne. Má páteřový chránič a na zádech reflexní prvky. V poledním letním vedru se nám asi do bundy a rukavic moc chtít nebude, ale skútr má těch úložných prostorů relativně dost a alespoň rukavice se nám tam vejdou. To oceníme, pokud pojedeme někam dál nebo se během dne změní počasí.
 
Já vozím ještě reflexní vestu a šátek na krk. A nepromokavý potah na sedadlo, který nasadím, když dojedu do práce. Moc dobrá věc. Pokud trochu sprchne, stáhnu potah a sedám do suchého. Kdo neparkuje v garáži, doporučuji nasadit potah i večer. Bohatá ranní rosa na sedadle dokáže promáčet oblečení dost nepříjemně.