Ucpaný odpad může značit větší problém, než si myslíte! Jak si s tím poradit?

Napadlo vás někdy, kam odtékají všechny zbytky mýdel, kde se usadí vlasy nebo kousky jídla ve dřezu a umyvadle? Jak to asi vypadá v odpadu a proč se ucpává?

Ucpaný odpad může značit větší problém, než si myslíte! Jak si s tím poradit?

V každé domácnosti se občas odpady ucpou, nebo ne? Záleží hodně na tom, zda je také občas sami čistíte nebo ne. Je nutné, mnohdy i preventivně, odpady pročistit, aby se v nich neusazovaly nečistoty. Jakmile se nashromáždí více nepořádku v sifonu, špatně voda odtéká, což okamžitě značí jediné. Je potřeba jednat a odpady vyčistit. Pokud to neuděláte vy a ihned, můžete po čase volat instalatéra, protože s tím už sami vůbec nic neuděláte. Jaká je první pomoc, když se odpady ucpou? Co když nepomáhají běžné metody na jejich vyčištění?

dřez v kuchyni

Zkusit se musí všechno

Ucpané odpady by se měly čistit vždy, když začne odtok pomaleji pracovat, když se například ve sprchovém koutě nebo v umyvadle voda nápadně hromadí a neodtéká automaticky a plynule, což je na první pohled znát. Na vině ale může být maličkost, třeba chomáček vlasů, které stačí vytáhnout. Někdy nám zase nepozorovaně může do odpadu něco spadnout, což se dá lehce a obvykle jen rukou vyndat. Jako první do rukou můžeme vzít na ucpané odpady také zvon. Gumovým zvonem za pomoci jednoduchého manévru, jednoduše uvolníme ucpaný odpad okamžitě. Co když to ale nefunguje nebo efekt není dlouhodobý?

čisticí prostředky

Na odpady můžete vzít chemické čisticí prostředky, ale také přírodní pomocníky. Opravdu stojí za to vyzkoušet kyselinu citronovou, jedlou sodu, sůl nebo ocet. Ocet pak v kombinaci s jedlou sodou nebo kyselinou citronovou občas dokáže malé i větší zázraky. Pozor na to, odpad je ale poté nutné prolít horkou vodou, aby bylo čištění dokončeno. Když ale nepomůže ani toto, je nutné sifon rozebrat, pročistit a znovu složit, na to si ale každý jen tak netroufne. Pak už totiž máte jen jednu možnost.

A co s ucpanou toaletou?

Jsme zvyklí, že se nám ucpe odtok ve vaně, sprchovém koutu nebo dřezu na nádobí. Ale, co když se stane, že ucpeme záchod? Obvykle se to jen tak nestává, ale do toalety nám může třeba omylem spadnout rolička od toaletního papíru, velkou neplechu napáchají i vlhčené ubrousky a podobně. Ucpaná toaleta je možná mnohem větším problémem. Asi je vám jasné, jak to může dopadnout a co všechno, pak může do domácnosti vyplavit. Když se ucpe toaleta, pomohou jedině havarijní služby. V takovém případě totiž není dobré něco riskovat.