Jaký je v současnosti význam zoologických zahrad

Zoologickou zahradu zná asi každé dítě. Je to jedno z míst, kde se mohou podívat i na cizokrajná a exotická zvířata, která by jinde neuviděla, případně na ta, která jsou příliš plachá, než aby se dala běžně pozorovat ve volné přírodě.

 

Mnoho lidí k nim má však odpor. Vadí jim, že jsou zvířata držena v klecích a v podstatě vystavována pro pobavení lidí. Tvrdí, že prostor, který tam mají, je nedostatečný, stejně jako celkové životní podmínky. Koneckonců, nemůžeme srovnávat klima například u nás či v Africe, a přesto jsou například lvi drženi ve venkovních výbězích.

 

lvi patří v zoo k oblíbeným

 

Je pravdou, že v některých státech, kde není ochrana práv zvířat ani zdaleka tak důležitým tématem, a to jak na vládní půdě, tak i mezi veřejností, nejsou zoologické zahrady pěkným místem, a jejich obyvatelé jdou drženi ve skutečně tristních podmínkách. Pravdou však je, že naprostá většina evropských zoologických zahrad dodržuje mezinárodní i evropská nařízení o ochraně zvířat a o své svěřence se starají, jak nejlépe umí. Důkazem může být to, že se zde mnoho druhů úspěšně množí.

 

v zoo najdeme i plazy

 

Přehlédnout však nelze ani jejich snahy o ochranu ohrožených druhů. Právě zde mají totiž tu největší úlohu. Již mnohokrát se stalo, že některý druh z přírody zcela či téměř vymizel, a právě díky zoologickým zahradám se jej podařilo vrátit zpět. Příkladem může být návrat koně převalského do Mongolska, na čemž má velký podíl i pražská zoo.

 

Dále má však také výchovný účel. Nejenže totiž zvířata ukazuje, u každého druhu najdete ceduli, kde o něm máte základní informace. Nejenže se tak na něj můžete podívat, ale také se o něm něco dozvíte, a pravděpodobně tak k němu získáte větší respekt.

 

Samozřejmě, ne vše je zcela růžové. Najdou se například návštěvníci, kteří nerespektují daná pravidla, a pak dochází k neštěstí. To většinou nakonec odnesou právě ona zvířata. A to je škoda. Neměla by totiž trpět za naše chyby.