Na stěhování s kočkami byste se měli řádně připravit

Stěhování s domácími mazlíčky je vždy náročnější, připomeňme si kupříkladu přestěhování velkých akvárií či terárií s plazy nebo hlodavci, ovšem specifickou kategorii tvoří kočky. Přestěhování se na druhý konec republiky se psem je relativně snadné, psi poměrně rychle přivyknou na nové působiště vzhledem k tomu, že jsou spíše fixovaní na svého pána (paničku) a blízké členy rodiny považují za další členy pomyslné „smečky“.

kočka za kartonem

Kočky se však fixují spíše na své teritorium, které si značkují pachovými žlázami u tlamičky, případně močí, a bezpečné zázemí vlastního domova je pro ně nesmírně důležité. Mají rády svůj klid, věci na svých místech, citlivě reagují třeba jen na malování jedné místnosti, kde se hýbe s nábytkem, natož pak na přemístění úplně někam jinam, kde to vůbec neznají.

kočky v pokoji

Pokud je to i váš případ, nesvěřujte kočky do cizích rukou a snažte se je přestěhovat sami ve vlastním voze a s vlastní přepravkou – tu si pořiďte včas, alespoň půl roku před plánovanou akcí (je-li to možné) a začněte kočky navykat na pobyt v přepravce, třeba ji ponechte vystlanou jako pelíšek. Pak kočku i s přepravkou pomalu zvykejte na krátkodobý pobyt v autě, aby jeho kabinu přijala za své teritorium. Tímto kočce usnadníte přemístění do nového působiště, které i tak bude pro ni zpočátku nepříjemné a stresující.

Stres odčerpává z těla hořčíkstěhování s kočkami Odnes to je pro kočky natolik stresující, že jejich organismus sahá do vlastních rezerv, uložených zásob hořčíku, aby vyrovnával vzniklé překyselení. Může se pak stát, že v průběhu akce nebo i několik dnů či týdnů poté se u nich začnou projevovat příznaky deficitu tohoto minerálu, např. nechutenství, vyšší agresivita, apatie, křečovité a neobvyklé pohyby atd. Dodávejte jim pak vhodný přípravek s hořčíkem, můžete jim např. přidávat do vody na pití trochu neperlivé minerálky Magnesia, která obsahuje poměrně velké množství ionizovaného a dobře vstřebatelného hořčíku.

A pokud je stěhování stresující a vyčerpávající i pro vás, touto minerálkou nebo chloridem draselným ve farmaceutické kvalitě můžete hořčík (magnésium) vhodně doplnit i vy.