Proč mladí lidé nezakládají rodiny

Postav dům, zploď syna, zasaď strom. Tak tomu bylo ještě před pár lety. V současné době ale spousta mladých lidí raději žije single život bez partnera a hlavně bez dětí. Je spousta proměnných, které tuto problematiku ovlivňují. Podívejme se na ně blíže.

1. Nestabilní situace

Klimatické změny, finanční krize, hrozby válek, přelidněnost planety. I tohle jsou důvody, které spoustu mladých lidí odradí od toho, aby na tento svět přivedly své děti. Nestabilní situace ve světě stresuje spoustu lidí, bohužel přispívá právě i k tomu, že si lidé rozmyslí zakládání rodin, kvůli tomu, že neví co bude dál.

žena s dětmi

2. Náklady na život

Když mladý člověk skončí studia a nastupuje do práce, často má takový plat, za který má problém uživit sebe, natož někoho jiného. Šetření peněz nejde snadno, hypotéka bez příjmu sice není nic nezvyklého, jedná se ale o risk, který není radno podstupovat a tak mladí lidé žijí v drahých podnájmech, v miniaturních bytech a v založení rodiny jim brání především ceny na trhu s nemovitostmi. Větší byty za rozumné ceny se shání špatně a většinou mladí lidé nechtějí desítky let platit nájem bytu, který nikdy nebude jejich a baží po vlastním bydlení.

rodina

3. Odkládání mateřství

Pryč jsou ty doby, kdy ženy měly děti do dvaceti pěti let. V dnešní době je u žen stejně potřebné budovat kariéru, jako u mužů. Po mateřské dovolené je nechtějí jen tak někde přijmout, protože děti jsou často nemocné, ženy s nimi zůstávají doma častěji a tak se jim mnohem hůře dostává zpátky na pracovní pozice, které zastávaly před mateřskou dovolenou. Zkrácené úvazky jsou v naší republice spíše utopií a tak se spousta žen k mateřství rozhodne až mnohem později, než tomu bylo dříve a mnohdy až příliš pozdě, v době, kdy už mají s otěhotněním velké potíže. S tímto fenoménem se dá jen těžko něco dělat, bohužel se jedná o velký problém dnešní společnosti.