Svátky klidu a stěstí

Příprava na svátky dá některým rodinám pěkně zabrat. Na také Velikonoce nebo Vánoce se některé rodiny připravují už několik týdnů dopředu. 

Vánoce
Napéct cukroví, pořídit stromek, uklidit domov, uklidit po dlouhém roce v sobě samém, aby Nový rok mohl přijít na čistý stůl. Někteří připravují porcelánový servis na štědrovečerní stůl. Pouští si koledy a hází dřevákem a přejí si, aby byl ten Nový rok zase o něco úspěšnější než předešlý, a hlavně aby byli všichni zdraví a šťastní. 
Ale, každý toto období nemá spojené s přípravami. Jsou rodiny, které do poslední chvíle nic nepřipravují ani neshánějí. Mohli by jsme říci moderní a mladé rodiny, ale každý mi určitě ve svém okolí ukáže i jinou třeba i starší rodinu, kteří se rozhodli, že si na Vánoce již hrát nechtějí. Jak odbyde na kalendáři 22.prosince, jsou rodiny, které odjíždějí na hory, na dovolené, na chalupy a tam si třeba předají nějaký dárek pod větvičkou a nebo to přejdou úplně bez emocí jako by to byl normální den v roce.
Nemůžu soudit ani jednu z těchto rodin, každý ať si to dělá po svém, ale když jsou v těchto rodinách malé děti část toho kouzelného, těšení se na Ježíška by jim mělo být dopřáno.

Nikdo nechce být na svátky sám.

Velikonoce
Každý je chápe podle svého. Někdo jako svátek, který konečně odemyká jaru. Jiný jako křesťanský svátek. Jiný může mít Velikonoce jako já spjatý s přátelstvím. Když se začnou v obchodech vyskytovat čokoládová vajíčka vím, že už se to blíží. Že se zase u nás sejde rodina. Přijdou koledníci na kus řeči a sousedi se pozdraví a třeba se i sejdou. Ráda chystám pohoštění na tento svátek. Nejprve s dětmi uklidíme a nazdobíme dům, nabarvíme vejce a pak můžou Velikonoce přijít. Po dlouhé zimě si opět obleču sukni a otvírám dveře všem kdo přejí popřát. Hodování je vlastně takový krásný zvyk kdy paní domu sice dostane namláceno, ale jak říká můj tatínek, aby byla zdravá a neuschnula.

Okolo Velikonoc vše rozkvete, rozkvete i láska a chuť mít rád. Taky se těšíte?

Aby vykvetla. Když pak za stolem u nás sedí sousedi mám pocit štěstí a vděku, že zima skončila.
Někteří to mají, ale stejně jako s Vánoci. Přípravy žádné a na Velikonoce, neotvírají, možná ani nemají otevírat komu. Z měst se tento svátek postupně vytrácí. Ale tímto bych všechny rodiny vyzvala, tatínci vezměte své děti a jeďte ráno na Velikonoční pondělí pozdravit své maminky s pomlázkou. Ženy, maminky, připravte doma kus mazance, pečené kuřátko, nádivku, beránka a upečte pro svou rodinu kus štěstí. Láska totiž prochází žaludkem