Hubnutí „do plavek“?!

Hubnutí je proces, který podstupuje ročně téměř každá žena. Každý rok se před létem objeví nové články o hubnutí „do plavek“ a další jim podobné. Snad již z titulků takových článků je jasné, že se nejedná o zdravou a udržitelnou redukci váhy. On totiž tento proces není jednoduchý a vyžaduje notnou dávku odvahy a odhodlání, proto také by měl stavět na pevné motivaci, a nejen na tom, že si v květnu řeknete: „Teď hubnu, ale v září se zase najím.“ Hubnutí je zdlouhavé a potrvá pár měsíců, než si zvyknete na nový příjem a pravidelnou fyzickou aktivitu, ale ten, kdo ví, proč to dělá, dosáhne zasloužených výsledků.

zdravá dieta

              Všeobecně se doporučuje, že základem musí být snížený příjem energie v potravě a fyzická aktivita. Snížený příjem ale nemusí znamenat hladovění. Někdy stačí pouze potraviny nahradit za kvalitnější alternativy, které Vás více zasytí a dodají potřebné živiny. Zastoupení jednotlivých živin by mělo vypadat asi takto: 55 % sacharidy, max. 30 % tuky a asi 15-20 % bílkoviny. Obecně je známo, že bílkoviny mají největší sytící schopnost a déle se tráví, proto pokud zvýšíte jejich příjem, můžou Vám pomoci bojovat proti hladu. Pokud navíc zároveň s nimi zkonzumujete před cvičením sacharidy, budou se Vám na základě vyplavenému inzulinu vytvářet v těle nové proteiny, takže budete budovat svalovou hmotu.

redukce hmotnosti

Dostatek ovoce a zeleniny je základ, který není třeba ani rozebírat. Tyto složky obohacují potravu o kvalitní cukry a i vlákninu, která zpomaluje pasáž tráveniny střevy, takže opět nebudete tak rychle po jídle pociťovat hlad. Pro diabetiky je dobrou zprávou, že vláknina omezuje vstřebávání glukózy z potravy. Pokud si dokážete nastavit správný režim a podle něj se i řídit, jste na dobré cestě. Nikdy ovšem nezapomínejte, že všeho moc škodí. V případě, že se budete celý týden držet svého plánu, dopřejte si přes víkend dobrý oběd, zákusek a odpočinek.