Udržitelná domácnost

Tohle téma lze rozdělit do několika oblastí. Doma se totiž oblíkáme, uklízíme a mnohdy i vaříme. Udržitelnost spojuje zájmy naše, planety i našich dětí. Stalo se tomu kolem roku 1960, kdy se ekonomika poválečná ekonomika začala rozjíždět nezastavitelným tempem. S novými jistotami totiž přišel i nárůst populace, lidé se nebáli mít více dětí, protože je dokázali uživit. Byl to ale krok směrem, kdy hrozí, že nás matka Země neuživí. Ač tento rozjetý vlak nedokáže zastavit snad nikdo z nás, musíme si všímat nevratných změn, které se kolem nás dějí. V létě je větší a delší horko, než bylo kterékoli jiné roky předtím. Změnu ale nesmíme očekávat zvenku, zákaz plastových brček nebo vatových tyčinek určitě nezachrání živočichy, kteří mají žaludky plné plastových sáčků.
lahve pracího prášku

Jídlo

Téměř každá studie vypuštěná v posledních letech spojuje konzumaci červeného masa a průmyslově zpracovaných potravin s rakovinou. Tato rakovina však nebují jen v nás, ale velké pastviny mohou za vypalování velkého množství pralesu v Amazonii a krávy vypouští do ovzduší metan, který je považován za skleníkový plyn. Pokud chceme udržitelně jíst, vraťme se k lokálním potravinám a namísto chia semínek zkuste chutně připravit třeba pohanku. Maso, nechť se stane nedělní až posvátnou záležitostí.
krávy na pastvě

Úklid

Čistící prostředky často obsahují látky, které by se neměli dostávat mimo kontrolované laboratoře. V Americe dokonce ročně zahyne na sto lidí v důsledku nadýchání se některých výpar při míchání čistících prostředků. To, co vypouštíme do prostředí prostřednictvím záchodu, odtoků a dřezů může nenávratně poškozovat jemnou harmonii ekosystému a v konečném důsledku i tak cennou komoditu, kterou je voda. Představte si, že byste měli všechno vypouštět na vaši zahradu nebo lépe do vašich záhonů. Slyšeli jste již o mýdle, které může být zároveň hnojivem? Zamyslete se nad vaším rozhodnutím.