Jak si naplánovat uklízení bytu

Úklid bytu nebaví snad nikoho. Naproti tomu, nelíbí se nám ani to, že je v bytě nepořádek a chybí nám v něm čistota. A tak sice uklízíme, ale často s nechutí, odporem, špatnou náladou nebo dokonce vztekem. Tyto negativní nálady nám ale nesvědčí. Třeba by pomohlo vymyslet strategii, jak doma uklízet s dobrou náladou.
 prádlo na šňůře
Udělejte si seznam prací, které obvykle děláte
 
Ke každé z těchto prací si také napište, kolik času Vám zabere a jaký vztah máte k jednotlivé z nich.
 
Vyhodnoťte, zda je pro Vás příjemnější zvládnout celý úklid za jeden den, nebo si raději rozdělit jednotlivé úkony a rozložit si je do jednoho týdne po menších, které Vám nezaberou tolik času.
 
Nyní si připravte Váš týdenní harmonogram. Například, kdy ráno vstáváte, v kolik hodin přicházíte z práce, zda máte ještě nějaké další povinnosti po práci a jak to máte s koníčky. Určete si veškerý volný čas, který Vám zbývá a do tohoto času přiřaďte úkony, které byste v tomto čase mohli zvládnout a nebylo pro Vás příliš komplikované nebo časově či energeticky náročné. Pokud to je možné, začněte nejlépe s těmi, které Vás nejvíce nebaví, ať je máte brzy za sebou a můžete je vypustit z hlavy. Čím dříve si odpracujete ty nejméně příjemné, tím lépe se pak budete cítit po zbytek svých uklízecích hodin a nebude to pro Vás takový problém.
čistící prostředky
 
Co je ale důležité?
 
Úklid, ani nic jiného není důležitější, než naše zdraví. Věřte, že pokud se probudíte do dne, kdy se necítíte dobře – bolí Vás hlava, koleno, cítíte únavu a vyčerpání nebo třeba jen nejste v psychické pohodě, tak si dovolte úklid jednoduše vynechat. Zdraví je to nejcennější, co máme a pokud na něj nebereme dostatečně ohledy, pak se také může stát, že z jednoho dne, kdy se necítíme dobře, se vyklube týden nebo dva, kdy si s námi naše zdraví zahrává mnohem více a máme co dělat, abychom se z toho dostali ven.