Výuční list nebo maturitní vysvědčení?

Proč mít vzdělání? K čemu potřebujeme papír? K čemu zahodit tři nebo čtyři roky života na střední? K čemu se učit, když to nevyužijeme v životě? Přijmou vás v práci i bez papíru.

Toto jsem si říkala, protože jsem věděla, že rodiče nemají žádné vzdělání. Tak jsem si říkala k čemu je to potřebné? Ale říkalo se, že vás vezmou do práce i se základním vzdělání. Popravdě? Je to těžké. Sice máma několik let nepracovala, protože jsme ze sedmi sourozenců, tak byla dlouho na mateřský nebo rodičovské dovolené. Ale všude většinou chtěli výuční list nebo maturitní vysvědčení.

Když jsem byla na základce, tak jsem ve čtvrté třídě propadla. Mohla jsem udělat opravné zkoušky, ale bohužel moje biologická máma učitelce řekla, že -, Nechci jí kazit prázdniny‘‘. Tak jsem musela celý ročník opakovat.

vzdělání

Uběhlo pak několik let a byla jsem v osmé třídě. Byla možnost, že jsem mohla ukončit základku, ale díky mé adoptivní tetě, která přemluvila mojí biologickou mámu, aby mě na té škole nechala a zažádala o devátý ročník. Tak se za žádalo a schválili mi to.

Poté jsem nastoupila na učební obor. A studovala jsem tři roky + jsem ještě studovala jeden rok na nástavbě. Jenže kvůli covidu se to nezvládalo, tak jsem si našla práci a šla jsem pracovat. Popravdě? Chtěli po mě papír? Ne. Jen chtěli vědět co mám za školu.

kancelář

Ale, proč je tak důležité mít školu? Protože pokud chcete něco dokázat musíte k tomu mít určitou školu. Jako já například. Mám učební obor, ale jsem souzená jen pro obchod nebo nějaký sklad. Kdybych měla maturitní vysvědčení, tak jsem třeba v nějaký kanceláři a dělám s papíry ohledně financí nebo tak něco, ale bohužel.

Zase si říkám, že když člověk má práci i s výučním listem, tak je třeba odsouzený jen jako prodavačka nebo skladník. Ale, když uvidí a poznají jak šikovný a zodpovědný jste, tak se stane zázrak. Nemáte maturitní vysvědčení, a i přesto vás povýší na pozici vedoucí prodejny. Proč? Protože vám věří víc jak moc šikovný jste než někomu, kdo má papír s maturitou a myslí si o sobě bůh ví co.