Začátek jízdy na kole

Začátky jízdy na kole můžou probíhat již v útlém věku, ovšem, než Vás malý cyklista osedlá kolo, tak je dobré začít na odrážedle, kde pochopí základy.

Začátek jízdy na kole

Odrážedlo

Jízda na samotném kole vyžaduje jistou zručnost a především stabilitu, což není pro malé dítě nic jednoduchého, a proto je na místě začít na jednodušším stroji. Tím je odrážedlo, jenž už v dnešní době má každé dítě, protože je to jedna ze základních hraček, které potěší každé dítě. Začít jezdit na tomto zařízení by měli děti už okolo období, kdy začali samostatně chodit, a proto tu máme odrážedlo pro roční dítě, jenž je naprosto bezpečné.

malé dítě

Zakládáme je, aby nemělo žádné ostré hrany, protože ty můžou způsobit vážná zranění. Konstrukce musí být pevná, aby v žádném případě nedocházelo k jejímu ohýbání či jinému poškození. Velkou výhodou jsou nastavitelné prvky, protože dítě neustále roste, a proto třeba sedátko je zapotřebí neustále zvedat do vyšších poloh. Mnoho rodičů váha, jestli volit i zařízení s klasickou brzdou na páčku. U malého potomka je to zbytečné, protože malou rychlost se svou nízkou hmotností ubrzdí hravě sám.

Kolo

Doba, za kterou se naučí dítě jezdit na kole je naprosto individuální, protože každý má jiné vlastnosti a schopnosti. Ovšem na jízdě na kole nic není, pročež každý z nás se to naučil a po pár jízdách mu to nedalo žádný problém. Jestliže už bude mít potomek trénování dost, tak to nechejte na příště, protože nucením ho spíše odradíte a potom to bude ještě těžší. Vše začíná výběrem vhodného jízdního kola, přičemž kromě bezpečnosti musí dítě při nejnižší poloze sedla dosáhnou dítě na zem.

jízdní kolo

Před samotnou jízdou mu nasaďte všechny ochranné prvky, protože padá k prvním pokusům patří. Stabilita a jistota nepřijde hned, a proto se musí na pilování techniky jízdy postupně. Klidně potomkovi pomáhejte udržovat rovnováhu. Aby se nemuselo samo rozjíždět, kdy musí obzvláště zvládat stabilitu, tak je dobré jej roztlačit. Pravidelně kontrolujte technický stav kola a dodržujte servis, protože u těch nejmenších je to skutečně potřeba.