Bez soustruhu se neobejdeme

CNC

Spousta součástek je rotačních, a proto k jejich výrobě jsou často používané soustruhy. Možností je tu opravdu mnoho, protože kromě obyčejného obrábění tu můžeme například vrtat díry a řezat závity. Kromě klasických soustruhů se dnes opravdu hojně využívají CNC soustruhy. Funguje to tak, že nejprve musíme napsat program a ten dát do stroje, což následně vyzkoušíme, jestli všechno správně funguje. Následně může jít fungují program do sériové výroby.

strojní soustruh

Zde je zapotřebí obsluha, která mění obrobky, nástroje a následně kontroluje, jak jsou na tom výrobky, aby splňovali předepsané tolerance. Stroj má skutečně skvělou efektivitu, a proto za směnu zvládá vyrobit i složité věcí ve větším množství než člověk. Jeho přesnost je skvělá, a proto se nemusíme bát zmetků. Ve výsledku to tedy znamená, že tyto stoje se mnoha firmám vyplatí, a to je také důvod, proč jsou tolik používané a rozhodně mají budoucnost.

Obráběcí nástroj

Abychom mohli efektivně a přesně pracovat na stoji, tak k němu potřebuje i vhodný nástroj, protože ten se stará o samotný odběr materiálu a v tomto případě i odvod třísky pryč. Soustružnický nůž má určitou geometrii, u které počítáme řadu úhlů a rozměrů, aby byl zajištěný, co nejlepší odběr materiálu a my jsme mohli skutečně obrábět dostatečnou rychlostí s dobrými výsledky. Soustružnický nůž musí dosahovat také dobré trvanlivosti, protože jej jistě nechcete každou chvíli měnit, protože se tím zvyšují výrobní náklady.

sklíčidlo soustruhu

To u těchto nožů nehrozí, a proto je klidně můžeme používat v sériové výrobě, jak bude potřeba. Záleží na tom, jaký druh si vybereme, přičemž ty klasické se dají většinou brousit a potom je můžeme dal zvesela používat. U těch s destičkami se destičky mění například lepení či výměnou přes šroubek. Tady už záleží čistě na nás, k jakému účelu je budeme používat a jak moc budou namáhané.