Ideální počet FPS?

Ze začátku pro osoby, které neví, co to vlastně tako zkratka "FPS" znamená: je to zkratka pro anglický pojem frames per second, tedy snímky na sekundu. Počet FPS určuje, kolik snímků se před vámi na vašem počítači zobrazí během jedné sekundy. A to nejen v počítači, ale také v televizi nebo při sledováni videa na vašem mobilním telefonu. Obecně je známo, že ideální počet pro hladký obraz je přibližně 60 FPS. To je také důvod, proč naprostá většina monitorů má frekvenci 60 Hz. Pokud tedy nepočítáme speciální herní panely, které dokáži rozjet i dvojnásobek této hodnoty.
snímek, film
Jaký je ale ideální počet FPS pro uživatele, který používá PC pro profesionální hraní nebo streamování? Pro klasického uživatele není rozdíl mezi 60 a 120 FPS téměř rozpoznatelný. Je to z důvodu, že není na FPS zvyklý při rychlých scénách a rozdíl tedy nemůže porovnat. Pro hráče je ale tato hodnota velmi důležitá a některým 60 FPS rozhodně nestačí. Také je to třeba i pro dobrý pocit, že jejich PC nejede pouze na hranici hladkého obrazu. Je dokonce i vědecky dokázáno, že hráč s vyšším počtem FPS a větší frekvencí monitoru je mnohem úspěšnější než ten s horšími podmínkami. Jak již bylo zmíněno, mozek hráče je při hraní her nastavený trochu jinak a je mnohem citlivější co se týče podnětů ve hře a rušivých elementů. Proto je tedy pro tohoto člověka lepší si udržet počet FPS něco přes hranici šedesáti. Samozřejmě hra je hratelná i pod hranicí 60, záleží na vkusu.
Zajímavostí je, že filmy a celkově televize funguje pouze s 25 FPS. Přesto ale vnímáte obraz jako nesekavý že? Zkuste si schválně tolik FPS vyzkoušet v jedné z vašich her. V tu chvíli už vaše hra bude opravdu téměř nehratelná.
televize, ovladač
Proč tomu tak je? Důvodů může být více, ale jeden z nich je zmenšení velikosti souboru filmu. Kdyby byl celý film točen na 60 FPS v UHD rozlišení, museli by kameramani využít 2x více ukládacího místa (které už je i tak obrovské) a filmoví editoři pak 2x více času strávili exportem filmu. Protože každý snímek je jako samostatná fotka. Představte si jich 25 za sekundu v celém filmu versus 60 za sekundu v jedna a půl hodinovém snímku..
Tak snad už příště budete vědět, co to vlastně ta zkratka FPS znamená.