Jak vybírat zábradlí ke schodišti tak, aby splňovalo bezpečnostní a designové kritéria?

Ke schodišti patří i zábradlí, které by mělo splňovat veškeré požadavky na bezpečnost, zároveň by však mělo být i hezké a sladěné z interiérem domu.

Jak vybírat zábradlí ke schodišti tak, aby splňovalo bezpečnostní a designové kritéria?

Když už si domů pořídíme pěkné schodiště, je nutné jej doplnit i o designově pěkné a přitom bezpečné zábradlí. Nejčastěji se vyrábí zábradlí z hliníku, k vidění jsou ale i ocelové nebo skleněné zábradlí. Na výběr máme z mnoha možností, mezi nejdůležitější parametry při výběru by měla patřit bezpečnost, snadná údržba a samozřejmě i vzhled. Jak tedy vybírat a nepřebrat, když je možností na trhu tolik?

pexels-photo-6510307

Zábradlí z hliníku

Interiérové zábradlí na schodiště se vyrábí z nejrůznějších materiálů, určitě bychom neměli opomenout dřevěné zábradlí, které se hodí do interiérů s přírodním designem a na chaty či chalupy, kromě toho se v moderních domácnostech stále častěji setkáváme se skleněným nebo ocelovým zábradlím, všechny tyto typy jsou ale poměrně náročné na údržbu. Naopak asi nejrozšířenější hliníkové zábradlí má spoustu výhod, mezi které rozhodně patří jeho snadná údržba i kombinovatelnost s ostatními materiály. Hliníkové zábradlí také patří k těm cenově přijatelnějším, je lehké a velmi dobře se s ním manipuluje při sestavování.

Hliníkové zábradlí je možné pořídit také v nejrůznějších odstínech a rozhodně se nemusíte spokojit pouze se stříbrnou barvou. Po speciální úpravě lze docílit i jiné barvy hliníku, zábradlí tak klidně může být zlaté, mít matný nebo naopak lesklý vzhled a velmi populární je také bronzový nádech. Mezi největší výhody pak patří opravdu dlouhá životnost zábradlí, jeho snadná údržba, která vlastně spočívá pouze v případném otření vlhkým hadříkem, hliníkové zábradlí nevyžaduje žádnou péči, materiál nepodléhá opotřebení, nic se z něj neloupe a nepoškrábe se, nemění svou barvu, a proto se hodí pro použití nejen uvnitř ale i venku.

pexels-photo-3705529

Jiné materiály

Je jasné, že hliníkové zábradlí má spousty výhod, i tak je možné na trhu samozřejmě narazit i na jiné materiály. Hodně využívané je také skleněné zábradlí, které sice vypadá v moderním interiéru skvěle, jeho nevýhodou je ale rozhodně jeho náročnost na údržbu i krátká životnost. Nehodí se například do domácností s malými dětmi, protože je na něm všechno vidět a potom je nutné jej neustále leštit a čistit. Podobně je na tom i nerezové nebo chromové zábradlí, navíc jsou tyto materiály těžké a moc dobře se s nimi nemanipuluje, instalace je tak zdlouhavá.

Jaké zábradlí zvolíte vy?