Nebezpečný líbající brouk

Tento na první pohled neškodný prvok Trypanosoma cruzi. Brouk se v každé zemi, kde se vyskytuje, nazýván jiným názvem. V Argentině, Paraguayi a Bolívii je známý jako Vinchuca, v Brazílii a Kolumbii jako Barbeiro. Ve střední Americe se můžete setkat s názvem Chinche, Chipo, Chupanca, Chinchorro nebo the kissing bug – líbající brouk. Proto se jeho kousnutí říká polibek smrti. 

Buňky, nemoc, infekce

Má na okrajích pruhovaná křídla a zploštělé tělo.

 

Tato choroba získala své jméno podle prvního, kdo ji popsal, brazilského doktora Charlese Chagase roku 1900. 

 

Brouk způsobuje Chagasovu chorobu, známou také jako Americká trypanosomóza. Což to tropické parazitární onemocnění, přenášené právě tímto krev sajícím broukem. Ploštice přenáší infekci pouze pokud během kousnutí zároveň vyloučí infikované výkaly. Nemocný člověk může přenést nemoc svou krví na jiného člověka, podobně jako je to u nemoci AIDS. Nebezpečí je tedy při transfuzi, těhotná matka může nakazit své nenarozené dítě nebo při transplantaci orgánu. 

Nakažený pociťuje změny třeba až po měsíci. Nemoc postihuje srdce, mozek a střeva. 

 

Pokud navštívíte Ameriku a tento brouk vás kousne, léčba musí začít hned, jinak jsou trvalé následky nevratné. Očkovat se proti této chorobě bohužel nelze. 

Teploměr, nemoc, léky

Průběh onemocnění bývá akutní či chronický. V půlce případů se objevuje zvětšení mízních uzlin, zduření v místě kousnutí a infekce v okolí očí, která zbarvuje víčka do fialova. 

Po cca 3 týdnech od kousnutí přichází akutní fáze doprovázená horečkami, bolestmi břicha, průjmem, zvracením, zvětšením srdce, otékáním nohou a tváří a dušností. Po měsíci se nakažený setkává s latentní fází trvající i několik let. Může chronicky onemocnět srdce nebo se může poškodit také peristaltika střev. Neléčení jedinci často umírají předčasně. Ročně umírá na tuto chorobu až 50 000 lidí. 

 

Nedávnou výskyt této nemoci ohlásila po Střední a Jižní Americe také Severní Amerika, kam se dostala kvůli migraci nakažených. Ve Střední a Jižní Americe se počet nakažených odhaduje na více než 12 milionů, avšak někteří nakažení o své nemoci ještě nevědí. V USA je počet nakažených už více než čtvrt milionu. 

 

O této chorobě se moc často nemluví. Neměla by se ale podceňovat. Dejte si tedy na tohoto nenápadného brouka při návštěvě Ameriky pozor.