Proč dávají lidé přednost osobnímu autu před hromadnou dopravou?

Navzdory veškerým snahám o osvětu v oblasti motorismu, valná část obyvatel naší země stále vnímá veřejnou hromadnou dopravu jako něco podřadného. Pokud mají tu možnost, využívají raději klasický osobní automobil. Stále rostoucí ceny pohonných hmot však mnoho z nich nutí situaci přehodnotit.

 

Jistě, není pochyb o tom, že jízda klasickým vozem má své nezanedbatelné výhody. Předně se nemusíte řídit jízdním řádem a nemusíte řešit, kdy vám jede zpáteční spoj. Pokud se náhodou opozdíte, nevznikne vám prakticky žádný problém. Další výhodou je, že můžete jet přímo k cíli. Nejsou zde žádné zastávky ani delší trasa, a navíc můžete dojet tak blízko, jak to jen jde. To vše pak přispívá k našemu pohodlí. Ovšem veřejná hromadná doprava také není zcela bez plusů.

 

typický moderní autobus

 

V první řadě, tedy alespoň pro nás, je v naprosté většině případů levnější. Tím pádem ušetříme peníze, což se při současném zdražování rozhodně jen hodí. Avšak je to také důvod, proč jí mnoho lidí opovrhuje. Je vnímána jako řešení pro ty, kteří nemají dost peněz na to, aby si mohli dovolit vlastní auto. Od toho koneckonců pochází i její přezdívka „socka“. Je však na čase, aby si lidé uvědomili, že ušetřit na dopravě není rozhodně nic špatného. Navíc je také podstatně lepší pro životní prostředí, a to je něco, co bychom neměli brát na lehkou váhu. Koneckonců počasí nám v posledních letech ukazuje, jak může být klima křehké.

 

vnitřek autobusu

 

Pak je tu také samozřejmě fakt, že nemusíme řešit parkování. A to často znamená další úsporu peněz, neboť stále více a více parkovacích míst je placených. Nehledě na to, že mnohdy musíte i delší dobu po parkovišti kroužit, než se nějaké uvolní.

 

Jistě, v některých případech je vhodnější využít automobil, například u starých či zdravotně postižených lidí, kteří mají problém s nohami. Ti ocení, pokud budou cestovat co nejkratší možnou dobu, a po vystoupení budou mít k cíli jen pár kroků. Avšak běžný zdravý člověk by měl rozhodně využívat hromadnou dopravu, pokud to jde. Je to lepší pro peněženku i pro životní prostředí. Co víc bychom chtěli?