Specialita podniku

Uvařme si guláš. Hlavními ingrediencemi budiž levice, resp. to, co z ní zbylo a zejména populismus vyšperkovaný marketingem hnutí, co se holedbá řízením státu jako firmy. Do kotlíku přidejme hlavní koření, po kterém bude krmě vonět a chutnat. Tím je předstíraný patriotismus, reálně nacionalismus a socialistická utopie. Pozor, koření sypeme do kotle zprava i zleva! Vše zahřívejme strašením proradným Bruselem a samozřejmě migrací. Na talíři vše ozdobíme trochou té nesnášenlivosti a pomstychtivosti přímo od šéfkuchaře. Hotovo. Dobrou chuť, vláda vaří za vás.
 dav s transparenty

Byl a bude!

Vykonávání politiky k němu trochu svádí. Nebo spíš více. Nejde pouze o tu vrcholovou, na úrovni vládních partají nebo opozic. Na komunální úrovni dlí rovněž. On populismus ve svém pejorativním významu přebývá tak nějak všude, ne pouze v politice. Je totiž ze své podstaty spjatý s manipulací a ta bývá součástí našich životů, ať už k naší libosti či nelibosti.
I když populismus není v politice žádným nováčkem, řada lidí si aktuálně klade otázky jako „Proč je nyní "laciná líbivost" tolik žádaným artiklem? Proč na vlnu jednoduchých řešení naskakuje tak velké množství lidí? Opravdu ti všichni vidí vše takhle černobíle?“
3D řečník
Existuje celá řada zdůvodnění od politologů, sociologů, samotných politiků a jiných méně či více v chtěném výkladu zainteresovaných. Minimálně za zmínku stojí závěry směřující k „nasycenosti stavu“. Ten nemusí být vnímán hned negativně, mj. může jít i o „jistoty“. Lidé prostě chtějí změnu stůj co stůj, protože už je „to“ nebaví.  Nově „líbivé“ pak staví proti „staré korektnosti“. Pravda, té bývá někdy opravdu „až za komín“. Kam ale fakticky naplňování populistického vládnutí v období konjunktury vede? K bláznivé, neřkuli nezodpovědné jízdě na její vlně? K přebujelé administrativě plné úředníků? K polopravdám, dezinformacím a rozdělené společnosti? Vypadá to, že od každého trochu.
Nezbývá, než spořádat co jsme si navařili a doufat, že nám nebude moc špatně. Příští chod snad bude připraven z ingrediencí méně toxických. Koneckonců, buďme rádi za možnost účasti. Taky by se mohlo kuchtit bez nás.